Постоянната експозиция на къщата музей е открита на 25 март 2005 г. Тя се помещава в дарената част от къщата и включва документална експозиция с акценти за живота и творчеството на Панчо Владигеров и автентична възстановка на работния кабинет на композитора и на любимия му кът за отдих.
Документалната експозиция е ситуирана в най-голямото помещение на дома – гостната на семейство Владигерови. Тя включва шест вертикални пана и четири обемни витрини, проследяващи в хронологичен план най-важните етапи в живота и творчеството на Владигеров.
Основни теми в експозицията са:
- Родно място, семейна среда, детство
- Образование в Германия и ранно творчество
- Първи признания за младия композитор
- Утвърждаване на композитора. Върхови постижения на младия творчески гений
- Сценична музика. Работата на Владигеров в творчески тандем с големия немски режисьор Макс Райнхард
- Мащабни сценични платна. Опера, балет
- Години на творческа и изпълнителска зрялост
- Международна концертна и обществена дейност. Любим учител и педагог
- Последни години на активно творчество, висока оценка и признание на композитора
Център на експозицията е оригиналният авторов ръкопис на Рапсодия “Вардар” – най-популярното, най-обичаното и изпълнявано произведение на твореца, наложило се като химн на българската музика.
Във фонда на къща музей „Панчо Владигеров“ се съхраняват близо 7000 /седем хиляди/ архивни единици, обособени в следните сбирки:
- ръкописи
- оркестрови материали
- афиши, програми и снимки
- личен архив и кореспонденция
- лична библиотека, фонотека и нототека
- лични вещи
Съдържанието на архива и знаците, които той носи, говорят за изключително старателното и педантично събиране и подреждане на материалите от самия Владигеров. С чувство на себеуважение и уважение към изкуството, на което се е посветил, както и с голямата отговорност на творец, осъзнаващ мисията, която е призван да носи, Маестрото запазва всичко, което е свързано с неговото творчество, с изпълнителското изкуство, с обществената и педагогическата му дейност.